Forum PC-DVB Strona Główna
 Forum
¤  Forum PC-DVB Strona Główna
¤  Zobacz posty od ostatniej wizyty
¤  Zobacz swoje posty
¤  Zobacz posty bez odpowiedzi
PC-DVB
FORUM UŻYTKOWNIKÓW DVB (PC)
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie  RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Słownik terminów satelitarnych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PC-DVB Strona Główna -> Nasz FAQ Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Słownik terminów satelitarnych
Autor Wiadomość
szymon_2003
Starszy User
Starszy User



Dołączył: 30 Lis 2005
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 11:47, 21 Gru 2005    Temat postu: Słownik terminów satelitarnych
 
AC-3 - format kompresji cyfrowego audio opracowany przez Dolby Laboratories do transmisji najwyższej jakości fonii kanału cyfrowego w Dolby Digital 5.1. Odbiornik cyfrowy może mieć dwa różne wyjścia AC-3 - optyczne lub coaxial(RCA).
Actuator - z ang. oznacza siłownik do obrotu anteny satelitarnej.
ADR - skrót z ang. Astra Digital Radio; cyfrowe radio w MPEG-1/Layer 2, które było nadawane z satelitów Astra.
Bandwidth - z ang. szerokość pasma częstotliwości.
Baseband - z ang. nieobrobiony sygnał w telewizji satelitarnej przed remodulacją.
Beam - z ang. model wiązki dla transmisji satelitarnej, może być wide beam - szeroka, narrow - wąska.
BER - skrót z ang. Bit Error Rate; bitowa stopa błędów wykorzystywana przy pomiarach sygnałów cyfrowych. Wartość10-9 jest wartością idealną, a 10-4 jest wartością minimum gwarantującą odbiór.
BetaCrypt - system dostępu warunkowego stosowany w Niemczech i Austrii; opracowany przez BetaResearch.
Bit rate - prędkość transmisji cyfrowej, zwykle podawana w Mb/s; im wyższa, tym lepsza jakość przekazu video i audio.
Blocker - systemowa modyfikacja w formie oprogramowania lub urządzenia uniemożliwiająca dostęp nadawcy do karty (np. w celu jej zablokowania czy zmiany terminu ważności).
C-Band - pasmo C (4GHz); pasmo częstotliwości w zakresie od 3,7 do 4,2 GHz wykorzystywane do transmisji analogowych i cyfrowych.
C/N - stosunek poziomu nośnej sygnału C (z ang. Carrier) do poziomu szumu N (z ang. Noise)
CAM - skrót z ang. Conditional Access Module - moduł odpowiedzialny za dostęp warunkowy; moduły mogą być CA lub CI oraz jednosystemowe, wielosystemowe lub uniwersalne.
Cassegrain - typ anteny satelitarnej z podwójnym odbiciem (dwureflektorowej), gdzie głównym reflektorem jest parabola, a drugim hiperboloida.
CATV - z ang. Community Antenna TeleVision - dostęp do zbiorczej anteny TV.
Common Interface (w skrócie także CI) - z ang. oznacza wspólny interfejs. W telewizji cyfrowej ujednolicony sposób sprzętowego i programowego pogodzenia różnych systemów dostępu warunkowego. Cyfrowe odbiorniki z Common Interface (mają wtedy 1-2 wejścia na moduły CI) oznaczane są jako CI.
Conax - jeden z systemów dostępu warunkowego w cyfrowej telewizji, opracowany w Skandynawii (Canal Digital); w Polsce używa go pakiet kanałów TVN; może być Conax CAS5 lub CAS7.
Conditional Access - CA - system warunkowego dostępu stosowany, aby nadawane programy mogły być obierane tylko przez upoważnionych odbiorców.
Control Word - CW - pakiet zawierający klucz (key) dla algorytmu kodowania.
CryptoWorks - system dostępu warunkowego opracowany przez Philipsa; w Polsce był używany przez Wizję TV, a stosowany jest przez UPC Direct i wielu innych nadawców na świecie.
d-box - powszechnie przyjęta nazwa odbiorników Nokia Mediamaster 9500 przeznaczonych dla odbioru niemieckiego pakietu DF1, później Premiere; były odbiorniki d-box 1 i d-box 2.
DBS - skrót z ang. Direct Broadcasting Satellite - system oparty na satelitach o mocnej wiązce pracujących w paśmie Ku o częstotliwości 11,7-12,5GHz . Sygnały z takich satelitów mogły być odbierane na bardzo małych anten 30-45cm.
D/D2-MAC - druga część w skrócie z ang. oznacza Multiplexed Analogue Components; jeden ze sposobów nadawania sygnału TV, powstaje z analogowego sygnału luminancji i sygnałów różnicowych po dokonaniu kompresji w czasie; zapoczątkowany na początku lat 80, obecnie u schyłku zastosowania ze względu na transmisje cyfrowe; D2-MAC jest jeszcze stosowany przez kilka kanałów w Skandynawii na satelitach Sirius i Thor.
Descrambling - z ang. dekodowanie - w cyfrowej telewizji satelitarnej opowiada za to moduł CAM wraz z kartą.
DiSEqC - skrót z ang. Digital Satellite Equipment Control - standard sygnałów opracowanych na zlecenie Eutelsata do sterowania i wyboru konwerterów, wyjść, satelitów. Zaletą jest przekazywanie sygnałów kablem koncentrycznym z odbiornika satelitarnego, gdy trzeba przez odpowiedni przełącznik, multiswitch lub pozycjoner; mogą być DiSEqC1.0 (do wyboru konwerterów, prostego przełączania), DiSEqC1.1(do wyboru między przełącznikami do rozdzielenia sygnałów); DiSEqC1.2 (do sterowania obrotnicami); DiSEqC2.0 (do zwrotnego sterowania zaawansowanego w multiswitchach na 2-4 satelity).
dish - w ang. slangu - talerz; określa czaszę anteny satelitarnej.
Downlink - z ang. termin używany do opisania retransmisji sygnału z satelity na Ziemię.
DSR - skrót z ang. Digital Satellite Receiver - skrót używany w symbolach odbiorników cyfrowych
DSR - skrót z ang. Digital Satellite Radio - system przekazu programów radiowych stosowany do 1 stycznia 1998 roku z 23,5E; zastąpiony przez ADR i DVB.
DTH - skrót z ang. Direct-To-Home; oznacza użytkowników indywidualnego przekazu satelitarnego w gospodarstwie domowym.
DTT - skrót z ang. Digital Terrestrial Television; w Wielkiej Brytanii oznacza transmisję cyfrową z nadajników naziemnych przy użyciu standardu DVB-T.
DVB - skrót z ang. Digital Video Broadcasting - zespół norm określających nadawcom sposoby transmisji cyfrowych w MPEG; cyfrowy przekaz sygnałów video/audio - organizacja DVB - [link widoczny dla zalogowanych]
DVB-C - system cyfrowego przekazu dla telewizji kablowej (modulacja QAM).
DVB-H - system cyfrowego przekazu dla urządzeń przenośnych, w tym dla telefonów komórkowych.
DVB-S - system cyfrowego przekazu cyfrowego dla telewizji satelitarnej (modulacja QPSK).
DVB-T - system cyfrowego przekazu dla telewizji naziemnej (modulacja OFDM oraz QPSK i QAM).
DVR - skrót z ang. Digital Video Recorder; skrót stosowany głównie w USA określający odbiorniki cyfrowe z dyskiem do nagrywania.
INFORMACJE »
• DVB-T w Republice MordowiaPierwsze w Rosji testy DVB-T w Republice Mordowia » • NTV Plus wchodzi na UkrainęRosyjska platforma NTV Plus wchodzi na Ukrainę » • Koniec ITV News przed świętamiSzybszy niż przypuszczano koniec ITV News Channel »
KATALOG CYFRA24 »
Katalog Cyfra24.pl
Katalog Cyfra24.pl - wydanie specjalne SAT Kuriera na 2005 rok. Katalog produktów na polskim rynku z dodatkowymi informacjami dla każdego entuzjasty i instalatora TV-SAT. Wiązki satelitów, słownik terminów, tabele wartości kątów AE, platformy, DVB-T - kompendium wiedzy o TV-SAT.--Zamów katalog online!--więcej »
KĄCIK HACKERA »
Karta Cerebro na cenzurowanymZagrożenie jakie stworzyła nowa karta Cerebro na rynku niemieckim, szczególnie dla platformy Premiere, jest na tyle duże, że karta ta ze względu na wykorzystanie do pirackiego odbioru Premiere nie jest pożądana w sklepach w Niemczech. »
PLATFORMY »
Platforma TV-Vlaanderen z AstryTV-Vlaanderen zamierza uruchomić nową, cyfrową platformę satelitarna w Belgii. TV-Vlaanderen chce w przyszłym roku wprowadzić na belgijski rynek ofertę kanałów lokalnych po flamandzku oraz kilku międzynarodowych, by zyskać minimum 100 tysięcy abonentów. »
RAPORT »
2012: koniec analogu w UEMinistrowie Unii Europejskiej formalnie poparli ostateczny termin przejścia z analogowych transmisji telewizyjnych i radiowych na cyfrowe do roku 2012. Dotyczy to wszystkich krajów UE, w tym także i Polski. Termin ten poparł brytyjski minister przemysłu, Alun Michael, choć Wielka Brytania może przejść na cyfrówkę kilka lat wcześniej. »


EBU - skrót z ang. European Broadcasting Union; europejska organizacja zrzeszająca nadawców.
ECM - skrót z ang. Entitlement Control Messages - informacje na temat dostępu warunkowego, które trzymają zamówioną autoryzację.
EEPROM (i Flash-PROM) - skrót z ang. Electrical Ereaseable Programmable Read Only Memory - elektronicznie kasowalna i programowalna pamięć np. w odbiorniku lub module.
EI - skrót z ang. Event Information - strumień danych przekazujący informacje na temat tytułów, czasu trwania (start - stop) programu aktualnie nadawanego na danym kanale.
elewacja - pionowy kąt między kierunkiem odbioru anteny a horyzontem; często używa się też określenia „antena azymut-elewacja” lub „antena AE”, co oznacza nieruchomą antenę stacjonarną na jednego satelitę.
EMM - skrót z ang. Entitlement Management Message - informacja wyłączająca kartę w systemie dostępu warunkowego.
EPG - skrót z ang. Electronic Program Guide - elektroniczny przewodnik po programach - nadawany w formie tekstu wraz z sygnałem kanału (w niektórych platformach EPG stanowi osobny kanał niosący informacje na temat programów).
ETS - skrót z ang. European Telecommunication Standard
EuroCrypt - system kodowania analogowych kanałów w D2-MAC; stosowany jeszcze w Skandynawii; znane były 4 jego rodzaje: M, S, S2, S3.
FEC - skrót z ang. Forward Error Correction; metoda korekcji błędów przy cyfrowych transmisjach - poprawność przekazywanej informacji: znane są 1/2 (najlepsza), 2/3 (ulubiona w Wielkiej Brytanii), 3/4 (średnia i najczęściej stosowana), 5/6 i 7/8 (najgorsza); FEC=7/8 oznacza, że na każde 8 bitów, aż 7 to informacje, a tylko jeden służy do korekcji.
feedhorn - z ang. oznacza promiennik do konwertera; może być paraboliczny, offsetowy, eliptyczny, dla pasma Ku lub C.
footprint - z ang. oznacza wiązkę sygnału z wybranego satelity jaka pada na dany teren.
FSS - skrót z ang. Fixed Satellite Services; część pasma Ku o częstotliwościach 10,7-11,7GHz.
FTA - skrót z ang. Free To Air; programy niekodowane (Free TV) stanowiące tzw. bezpłatną ofertę programową dla wszystkich; określenie „odbiornik FTA”, oznacza cyfrowy odbiornik wyłącznie do odbioru kanałów niekodowanych.
Funcard - karty oznaczane kolejnymi cyframi; im wyższa tym większa pamięć, np. Fun7 na układach AVR Atmel AT90S8515A, pamięć EEprom 24C1024.
gain - z ang. wzmocnienie podawane w dB; w telewizji satelitarnej dotyczy zwykle wzmocnienia konwertera na poziomie 50-70dB.
GoldCard - karta o złotym kolorze oparta na układach PIC16F84 oraz Eeprom 24(l)C16 - używana dla D2-MAC lub emulowania kart cyfrowych dla Seca lub Irdeto.
Gregorian - typ anteny satelitarnej dwureflektorowej, gdzie głównym reflektorem jest parabola lub offset, a drugim jest elipsoida.
HDTV - skrót z ang. High Definition TeleVision - telewizja wysokiej rozdzielczości; standard telewizji wyróżniający się znacznie wyższą rozdzielczością i formatem 16:9 w porównaniu do telewizji konwencjonalnej. Standard ten dopiero rozpowszechnia się w Europie; bardziej znany w USA i Japonii.
IRD - skrót z ang. Integrated Receiver Decoder - odbiornik do odbioru transmisji satelitarnych wraz z dekoderem do dekodowania płatnych kanałów; oznaczano tak analogowe odbiorniki z dekoderami VideoCrypt 1.
IRDETO lub IRDETO Access - system warunkowego dostępu - stosowany przez np. Nova (Grecja) oraz wiele kanałów erotycznych; znane są jego wersje Irdeto 1 lub Irdeto 2.
jack - w ang. slangu oznacza siłownik do obrotu anteny satelitarnej.
Ka-band - wyższe pasmo częstotliwości z zakresu 18,2-21,2GHz (odbiór) i 27.5-31GHz (nadawanie), służące między innymi do transmisji zwrotnej antena - satelita do szybkiego Internetu; pasmo mniej odporne na wpływ opadów; pasmo przyszłych transmisji.
Ku-band - pasmo częstotliwości z zakresu 10,7-14,8GHz, przy czym odbiór jest realizowany w paśmie 10,7-12,75GHz; najczęściej stosowane w Europie.
LNB - skrót z ang. Low Noise Block Converter (czasami także LNC lub LNBF) - oznacza konwerter do odbioru częstotliwości z danego zakresu po odbiciu od czaszy anteny satelitarnej.
LOF - skrót z ang. Local Oscillator Frequency - częstotliwość oscylatora lokalnego dla typu konwertera, podawana w GHz np. dla konwertera Universal LOF1=9,75GHz, a LOF2=10,6GHz.

MAC - patrz D/D2-MAC.
MCPC - skrót z ang. Multi Carrier Per Channel - sposób transmisji cyfrowej (multipleksowania), gdzie kilka kanałów jest przekazywanych na jednej określonej częstotliwości z tym samymi parametrami; transmisja charakteryzuje się przeważnie wysokimi szybkościami nadawania (SR) i pełnym wpisem w SDT; używany zwykle dla regularnych transmisji płatnych kanałów oraz kanałów FTA w pakietach.
MediaGuard - popularny system warunkowego dostępu - stosowany przez platformy zbliżone do Canal+, w tym przez Cyfrę+; opracowany przez firmę Canal+ Technologies, aktualnie w rękach firmy Nagra, właściciela systemu Nagravision; system nazywany też Seca lub Seca-MediaGuard.
MHP - skrót z ang. Multimedia Home Platform – to otwarty standard telewizji, który można porównać do komputerowego systemu Windows; rozwiązanie pozwalające umieszczać różne aplikacje, różnych producentów na wspólnej platformie software’owej; MHP oddziela je od sprzętu, ta sama aplikacja może działać w różnych tunerach, dekoderach czy telefonach.
Monoblock LNB - typ konwertera Universal z dwoma promiennikami na dwa satelity - zwykle o ustalonym rozstawie 6 stopni; wewnątrz są to dwa konwertery pojedyncze z przełącznikiem DiSEqC2.0 w jednej obudowie; znane są konwertery Monoblock Single lub Twin (podwójne).
MOSC - skrót z ang. Modified Oryginal Smart Card - zmodyfikowana (przeprogramowana) oryginalna karta kodowa.
MPEG - skrót z ang. Moving Picture Experts Group - działająca po auspicjami ISO (International Standards Organization) i IEC (International Electro-Technical) grupa robocza pracująca od 1991r. na standardami kodowania obrazu i dźwięku dla potrzeb mediów elektronicznych. Do tej pory powstały cztery standardy MPEG:
MPEG-1 - kompresja ruchomych obrazów i fonii przy szybkości przesyłania 1.5Mb/s (standard z jakością VHS),
MPEG-2 - aktualnie najbardziej powszechna kompresja ruchomych obrazów i fonii w transmisjach cyfrowych; najczęściej stosowana, ale posiadająca już ograniczenia przy dużych prędkościach lub przy HDTV.
MPEG-3 - pierwotnie kompresja planowana dla HDTV, później została połączona z MPEG-2 i zaniechana.
MPEG-4 - kompresja bardziej wydajna, która w 2006/2007 roku zastąpi MPEG-2, a pozwoli na transmisję większej liczby kanałów z lepszą jakością dla HDTV i DVB-T.
MPEG-7 - przyszła kompresja dla transmisji multimedialnych z opisem warstwy treściowej multimedialnej zawartości - kolor, teksturę, kontur, wysokość dźwięków, melodię i tempo.
multifeed - z ang. wielopromiennikowy; dotyczy anteny z wieloma promiennikami lub wieloma konwerterami.
multiplex - po polsku multipleks; wiązka danych niosąca jeden lub więcej serwisów na jednym kanale; najczęściej używana dla naziemnych transmisji DVB-T.
multiswitch - z ang. rozdzielacz sygnałów z jednego lub wielu satelitów dla wielu odbiorców, z których każdy ma odbiornik satelitarny dla odbioru kanałow z satelitów włączonych na wejściu; określane symbolami 5/8 lub 13/4, co oznacza liczbę wejść/ liczbę wyjść (odbiorców).
Nagravision - szwajcarski system dostępu warunkowego opracowany przez Kudelskiego (Nagra SA); stosowany m.in przez Cyfrowy Polsat, Digital+ i Premiere; znane Nagravision 1 i Nagravision Aladin.
NIT - skrót z ang. Network Information Table - informacje na temat sieci serwisów.
Noise Figure - z ang. pomiar osiągów (współczynnik szumów) konwertera w dB; im mniejszy tym lepszy konwerter; znane są max.0.3dB (bardzo dobry) po 1.5dB (bardzo słaby).
NTSC - skrót z ang. National Television Standards Commite - standard przekazu video znany w USA i Japonii.
NVOD - skrót z ang. Near Video-On-Demand;
offset - w ang. slangu typ podświetlanej anteny satelitarnej z ogniskiem poniżej centralnego punktu czaszy; wycinek anteny parabolicznej.
Octo LNB - konwerter Universal z ośmioma wyjściami dla 8 niezależnych odbiorców.
OSD - skrót z ang. On Screen Display; menu ekranowe odbiornika.

PAL - skrót z ang. Phase Alternate Line - system przekazu obrazu stosowany w Europie i w Polsce (wcześniej był SECAM).
Parental Lock - z ang. zabezpieczenie rodzicielskie; funkcja w menu odbiornika obwarowana kodem PIN przed dostępem do niedozwolonych kanałów przed dziećmi.
PAT - skrót z ang. Program Association Table - wskazuje lokację dla każdego serwisu w multipleksie (wartość PID (Packet IDentifier) dla danego pakietu TS (Transport Stream)) odpowiadającego PMT (Program Map Table). Wskazuje także lokację NIT (Network Information Table).
pay-TV - z ang. płatna telewizja - programy płatne, kodowane objęte systemem warunkowego dostępu.
PCR (PID) - skrót z ang. Program Clock Reference; znacznik czasu do potwierdzenia co najmniej raz na każde 100ms dla każdego sygnału transmitowanego w strumieniu; parametr do synchronizacji transmisji cyfrowych.
PID - skrót z ang. Program IDentifier - identyfikator kanału w transmisjach cyfrowych - najczęściej używane to Audio PID (PID A), Video PID (PID V), PID TXT i PID PCR - odpowiednio opisujące audio, video, teletekst i synchronizację; może być podawany dziesiątkowo (DEC) lub szesnastkowo (HEX) .
PM - skrót z ang. PolarMount; typ zawieszenia biegunowego anteny satelitarnej, służący do jej obrotu przy pomocy siłownika.
PMT - skrót z ang. Program Map Table - tablica opisująca położenie kanałów.
Polariser - z ang. polaryzator; urządzenie powodujące wybór polaryzacji sygnału z satelity; zmiana polaryzacji może być realizowana napięciowo (14/18V w konwerterach Universal), mechanicznie (w polaryzatorze mechanicznym zainstalowanym przed konwerterem) lub elektromagnetycznie (przy pomocy polaryzatora magnetycznego zainstalowanego przed konwerterem). Zniknęły po wejściu konwerterów Universal.
Positioner - z ang. pozycjoner; urządzenie zewnętrzne lub wewnętrzne wbudowane w odbiornik satelitarny, które steruje elementem obracającym anteną - siłownikiem 36V lub obrotnicą; może być sterowany ręcznie, pilotem lub sygnałem DiSEqC1.2.
Power VU - system dostępu warunkowego dla transmisji cyfrowych, opracowany przez amerykańską firmę Scientific Atlanta; jest wersja Power VU+.
PPV - skrót z ang. Pay Per View - oznacza wybrany jeden program za który należy zapłacić z góry podaną wcześniej opłatę; określenie kanału, który zarabia opłatami za konkretne programy - zwykle najlepsze filmy, transmisje sportowe.
PPC - skrót z ang. Pay Per Channel - termin używany czasami do określenia miesięcznego abonamentu wybranego kanału.
PVR - skrót z ang. Personal Video Recorder; typ odbiornika cyfrowego z możliwością nagrywania na dysk, który jest wbudowany wewnątrz.
QAM - skrót z ang. Quadrature Amplitude Modulation - typ modulacji używany do cyfrowych transmisji naziemnych DVB-T; może być QAM16 lub QAM64.
QPSK - skrót z ang. Quadrature Phase Shift Keying - typ modulacji używany dla przekazów satelitarnych.
Quad LNB - typ konwertera typu Universal, który ma 4 niezależne wyjścia, które można podpiąć do 4 odbiorników satelitarnych.
Quatro LNB - typ konwertera typu Universal, który ma 4 wyjścia, dla każdego z pasm obie polaryzacje; do zastosowań w instalacjach zbiorczych i sieciach kablowych; konieczny multiswitch.
SCART - standard 21-pinowego złącza używany w TV/VCR i odbiornikach satelitarnych/naziemnych; czasami nazywany Euro lub eurozłącze.
SCPC - skrót z ang. Single Channel Per Carrier - sposób transmisji cyfrowej, gdzie jeden kanał jest przekazywany na jednej określonej częstotliwości; nadawanie charakteryzuje się przeważnie niższymi prędkościami nadawania (SR); najczęściej do przekazów (transmisje sportowe i dla sieci kablowych).
SDT - skrót z ang. Service Descripiton Table - tablica opisująca dany serwis; zawiera dane opisujące serwis w danym systemie, np. nazwa serwisu, operatora serwisu.
SEASON - interfejs - karta emulująca oryginalną kartę abonencką, podłączana do komputera do portu COM; odpowiedni program uruchomiony na komputerze pozwala emulować obecność karty w czytniku i nielegalnie dekodować dany system.
SECA - skrót z fran. Societé Européene de Controle D’Access - system dostępu warunkowego, używany miedzy innymi przez platformy związane z Canal+, a opracowany przez firmę Canal+ Technologies; stosowany przez Cyfrę+; patrz MediaGuard.
SECAM - skrót z fran. Sequentiel Couleur a Memoire - standard przekazu obrazu w telewizji; stosowany w Europie np. w Francji, był także w Polsce, zastąpiony przez PAL.
slot - z ang. gniazdo lub czytnik karty kodowej w odbiorniku satelitarnym.
smart card - z ang. karta kodowa do dekodowania kanałów kodowanych.
SMATV - skrót z ang. Satellite Master Antenna TeleVision; zbiorczy system dystrybucji sygnałów telewizyjnych i satelitarnych z jednej anteny satelitarnej na wiele gospodarstw domowych.
splitter - z ang. pasywny lub aktywny rozdzielacz sygnału TV lub SAT.
S/PDIF - skrót z ang. Sony/Philips Digital InterFace; standard dla cyfrowej transmisji audio między odbiornikiem cyfrowym, a wzmacniaczem audio; sygnał podawany jest z odbiornika na gniazdo S/PDIF (zwykle optyczne, ale także RCA)
STB - skrót z angielskiego Set-Top-Box; po polsku to odbiornik cyfrowy; skrót zwykle używany przez wybranych producentów odbiorników naziemnej DVB-T lub rzadziej satelitarnych.
Symbol Rate (w skrócie SR) - z ang. szybkość transmisji symboli w ciągu sekundy = 2*ilość bitów (jeden symbol to 2 bity); parametr podawany dla każdej transmisji cyfrowej w MS/s np. 27,5MS/s; każdy odbiornik cyfrowy ma podany zakres SR, najczęściej od 1MS/s lub 2MS/s do 30MS/s.
transponder - z ang. część satelity odpowiedzialna za odbiór, przekaz i retransmisję sygnału z i na ziemię; zwykle numerowane, wynajmowane konkretnym nadawcom z określonym zakresem częstotliwości odbioru i nadawania.
Twin LNB - z ang. typ konwertera Universal z dwoma niezależnymi wyjściami dla dwóch niezależnych odbiorników (odbiorców).
UCAS - z ang. uniwersalny moduł dostępu warunkowego; określa się tak wbudowane i zewnętrzne moduły, które programowo pozwalają na emulację wielu systemów kodowania.
Universal LNB - z ang. typ konwertera o określonych oscylatorach lokalnych (LOF1=9,75GHz, LOF2=10,6GHz) do odbioru z dwóch pasm 10,7-11,8GHz i 11,7-12,75GHz, gdzie ich zmianę wymusza się przy pomocy 22kHz, a zmianę polaryzacji napięciem 13/18V; mogą być Single (pojedyncze), Twin (podwójne), Quad, Quatro (4 wyjścia), Octo (8 wyjść).
uplink - z ang. droga sygnału z Ziemi do satelity; określenie transmisji na satelitę.
USALS - skrót z ang. Universal Satellite Location System; rozszerzony standard DiSEqC1.2 do sterowania obrotem anteną satelitarną, który programowo po podaniu długości i szerokości geograficznej instalacji potrafi automatycznie ustawić całą orbitę; nazywany także DiSEqC1.3.
Viaccess - popularny system dostępu warunkowego, należący do francuskiej firmy Viaccess SA (France Telecom); stosowany przez kanały erotyczne i platformy cyfrowe; znane są systemy Viaccess 1 i 2 lub ściślej Viaccess PC2.X - od PC2.3 po PC2.5.
VideoCrypt (VC) - archaiczny, analogowy system kodowania, który wykorzystywał Sky w Wielkiej Brytanii (VC1) i w Europie - MultiChoice Polska (VC2);
VideoGuard - system dostępu warunkowego opracowany przez firmę NDS - stosowany m.in. przez Sky Digital, Sky Italia, Viasat oraz TVP (Eutelsat W3A -7E); karta kodowana przypisana do terminala; brak modułu CI.
VOD - skrót z ang. Video On Demand; tzw. video na żądanie; system dostarczania sygnału video na żądanie konkretnego odbiorcy, który płaci za to co zamawia.


[link widoczny dla zalogowanych]



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PC-DVB Strona Główna -> Nasz FAQ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB © 2004 phpBB Group
Galaxian Theme 1.0.2 by Twisted Galaxy